
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.4 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.397 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 92965
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.06574 | $0.65740 |
| 50 | $0.06187 | $3.09350 |
| 100 | $0.05822 | $5.82200 |
| 500 | $0.04565 | $22.82500 |
| 1000 | $0.04129 | $41.29000 |
| 3000 | $0.03634 | $109.02000 |
| 5000 | $0.03269 | $163.45000 |
| 10000 | $0.02941 | $294.10000 |
